Můžu si dovolit nebýt dokonalý/á?

Můžu si dovolit nebýt dokonalý/á?

Je před půlnocí a vy se snažíte dokončit projekt, nad kterým jste už strávili/y mnoho hodin. Deadline se blíží a vy jste ještě nic neodevzdali/y. Pořád to není dost dobré. Stále máte potřebu něco změnit. Práci na úkolu odkládáte, protože žádný váš nápad není dost dobrý a blížící se deadline vás děsí stále víc a víc…

Co je to perfekcionismus?

Perfekcionismus je osobnostní rys, který zahrnuje usilování o dokonalost, stanovování vysokých standardů a sklon k výrazně kritickému hodnocení. Cokoliv, co neodpovídá našim vysokým standardům, odmítáme jako nepřijatelné. Může se například jednat o náš výkon, vzhled nebo aplikaci našich vysokých standardů na jiné lidi.

Je perfekcionismus nutně špatný?

Perfekcionismus nám může sloužit, ale také škodit. Naše vysoké standardy nás můžou posouvat dál na cestě k dosahování cílů. Paradoxně ale neustálý tlak na dokonalost může vést ke sníženému výkonu. Lpěním na detailech se snadno unavíme a ztrácíme cenný čas. Perfekcionismus se také často pojí s černobílým myšlením – buď to dokážu, nebo za nic nestojím, výrazným sebepochybováním a obavami z neúspěchu. Náš sebekritický hlas snižuje naši sebedůvěru a v dosahování našich cílů nám může bránit.

Jak zacházet se svým perfekcionismem?

  1. Dovolte si někdy udělat chybu
    Chyba nemusí být selháním, ale příležitostí naučit se něco nového. Něco se vám nepovedlo? Zkuste se zamyslet, jakou silnou stránku jste použili/y, abyste situaci zvládli/y. Náročné situace nás někdy paradoxně můžou činit silnějšími a zvyšovat naše sebepoznání.
  2. Zaměřte se na svoje silné stránky
    Co na sobě máte rádi? Co na vás mají rádi jiní? I když nepodáváte dokonalý výkon, stále jste hodnotným člověkem. Každý z nás má velké množství dobrých vlastností, i když si to často neuvědomujeme. Možná jste v těžké situaci oporou svému kamarádovi a využíváte svou empatii a schopnost naslouchat. Možná jste se sice nestihli/y připravit na zkoušku, ale máte schopnost improvizovat a flexibilně reagovat na různé situace. Možná vám trvalo úkol dokončit déle, ale díky vaší trpělivosti a kreativitě jste nakonec našli/y řešení.
  3. Pracujte se svými nároky
    Abychom prošli semestrem, musíme splnit určité množství kreditů a všechny požadavky, které na nás škola klade. Někdy do toho čelíme ještě nárokům od naší rodiny nebo zaměstnavatele. Tlak z okolí často změnit nemůžeme. Můžeme ale pracovat s očekáváními, která máme od sebe. Jaký výkon musíte podat na zkoušce, abyste byli/y sami se sebou spokojení/é? Je tento výkon v současné situaci vůbec reálný? Máte na něj dostatečné množství času a energie?
  4. Buďte na sebe hodní
    Nikdo z nás nezvládá podávat neustále stoprocentní výkon. Každý máme své nedokonalosti, limity, své tempo práce. Možná současný úkol/projekt se vám nepovedl podle vašich představ, ale zkušenosti, které jste získali/y, vám pomohou další projekt udělat lépe. Kromě výsledku práce se nezapomeňte ocenit za snahu, kterou jste do toho vložili/y.
  5. Pracujte se svým sebekritickým hlasem
    Každý člověk má občas negativní myšlenky. Někdy je dokážeme pustit z mysli a věnujeme se jiným věcem. Někdy ale myšlenky přetrvávají. Před situacemi, ve kterých musíme podat výkon, nám často běží hlavou: „Určitě to nezvládnu.“ „Zkoušejícímu se to nebude líbit.“ Jak s takovými myšlenkami vlastně zacházet? Myšlenku si napište na papír a zkuste zkoumat, nakolik je pravdivá. Co svědčí pro a proti téhle myšlence? Jak ovlivňuje vaši náladu? Co byste řekli/y kamarádovi, který by se vám svěřil s takovou myšlenkou? Otázky vám můžou pomoct prozkoumat pravdivost myšlenky a získat od ní alespoň částečný odstup.
  6. Stanovte si realistické cíle
    Jak si správně zformulovat zvládnutelný cíl? Na úpravu a formulaci cílů se v praxi často používá metoda SMART. Podle této metody by dobře naformulovaný cíl měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, reálný a terminovaný. Jak tuto metodu můžete použít v praxi? Podívejte se na následující video a zkuste si zformulovat svůj SMART cíl: What Are SMART Goals? | Coursera

Upřednostňujete osobní kontakt nebo potřebujete s formulací cílů pomoct? Objednejte se k nám na koučink: Kafe s koučem | Kariérní centrum ČVUT

Chcete se lépe naučit zacházet se svým perfekcionismem?  Objednejte se k nám do psychologické poradny: Psychologická poradna – CIPS ČVUT

 

Telefon: (+420) 224 358 462
Studentský dům (vchod vedle polikliniky)
Bechyňova 3, Praha 6